Prístupy a nástroje k hodnoteniu miery digitalizácie a digitálnej zrelosti vo firme. Ako identifikovať silné a slabé stránky a na ich základe určiť ďalšie smerovanie?
Štúdie ukazujú, že využívanie digitálnych technológií v slovenských firmách je v porovnaní s priemerom Európskej únie slabé a Slovensko sa v európskom rebríčku digitalizácie podnikov nachádza na spodných priečkach. Vysokú úroveň digitalizácie spĺňajú len tri percentá firiem na Slovensku.
V tomto vlákne sa budeme baviť o možnostiach ako zlepšiť digitalizáciu podniku.
Myslím si že je dôležité, aby firmy pokračovali v rozvíjaní a zvyšovali investície do digitálnych technológií a tak podporili svoju digitálnu zrelosť, čím by sa stali viac konkurencieschopné na trhu. Tu je niekoľko iniciatív, ktoré sa tomu venujú:
-
Akčné plány digitálnej transformácie: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) pripravilo akčné plány pre digitalizáciu podnikov, ktoré zahŕňajú rôzne opatrenia na podporu digitálnej infraštruktúry a aplikácií umelej inteligencie. (link)
-
Stratégia digitálnej transformácie Slovenska 2030: Táto stratégia sa zameriava na inováciu vo vybraných sektoroch a odvetviach a na upravenie politík a legislatívnych rámcov tak, aby podporovali digitálnu transformáciu. (link)
-
Granty od Európskej komisie: Slovenské firmy a inštitúcie môžu získať granty na zavádzanie digitálnych technológií priamo od Európskej komisie. Tieto granty sú dostupné prostredníctvom programu Digitálna Európa a sú zamerané na rôzne oblasti, vrátane dátových priestorov, umelé inteligencie a pokročilých digitálnych zručností. (link)
-
Digitálne a inovačné vouchery: Sú určené pre malých a stredných podnikateľov na podporu digitalizácie a inovácií v ich podnikaní. (link)
-
Plánované výzvy na podporu digitálnych projektov: V rámci programu Digitálna Európa na rok 2024 sú naplánované výzvy, ktoré podporujú projekty v oblastiach ako cloudovo-edgeová infraštruktúra, dátové priestory, umelá inteligencia, pokročilé digitálne zručnosti a blockchain. (link)